Ontario Junior Girls’ Match Play

Return to past results

Year Champion (Home Club) Score Runner Up Host Site
1982 Leslie Price (Blue Mountain G&CC)
1983 Audrey Bendick (Hydeaway GC)
1984 Heather Kuzmich (Trenton Heather)
1985 Erin Kendrick (Craigowan G&CC)
1986 Susan McCarthy (Wyldewood G&CC)
1987 Elizabeth Early (St. Catharines G&CC)
1988 Angela Buzminski (Whitevale GC)
1989 Jennifer Shillington (Maple City GC)
1990 Tara Bahkle (Bay of Quinte CC)
1991 Melanie Midgeley (York Downs G&CC)
1992 Tanya Shepley (Hydeaway GC)
1993 Stefi Markovich (Port Colborne CC)
1994 Andrewa Lavelle (Sunningdale CC)
1995 Salimah Mussani (Heron Pointe GL) 2&1 Karen England (Brantford G&CC) Midland G&CC (Midland)
1996 Theresa McDermott (Cherry Downs) 6&5 Andrewa Lavelle (Sunningdale G&CC) Bayview G&CC (Thornhill)
1997 Karen England (Brantfod G&CC) 2&1 Alena Sharp (Brantford G&CC) Springfield G&CC (Guelph)
1998 Alena Sharp (Brantford G&CC) 4&2 Lindsay Knowlton (Rosedale GC) Thornhill CC (Thornhill)
1999 Cuyler Hedley (Dalewood G&CC) 4&3 Jaclyn Sanders (Huron Oaks GC) Barrie CC (Barrie)
2000 Lindsay Knowlton (Rosedale GC) 6&5 Kathryn Williams (Galt CC) Elmira GC (Elmira)
2001 Jessica Shepley(Trafalgar G&CC)
2002 Holly Goncalves (Forest City) 2&1 Patricia Hogeboom (Catarqui G&CC) Ladies GC of Toronto (Thornhill)
2003 Stephanie Sherlock (Chippewa Creek) 6&5 Anita Gahir (Ladies GC of Toronto) Ladies GC of Toronto (Thornhill)
2004 Christina Yoon (Blue Springs GC) 21st Ashley Sholer (Chippewa Creek) Ladies GC of Toronto (Thornhill)
2005 Christina Yoon (Granite GC) 2&1 Bev Peel (Tangle Creek GC) Ladies GC of Toronto (Thonmill)
2006 Stephanie Simich (GAO Public Player) 3&2 Laura Hildebrandt (Brandford G&CC) Mad River Golf Club (Creemore)
2007 Laura Hildebrandt (Brandford G&CC) 4&3 Buz Bowerman-Ritchie (Oshawa G&CC) Black Bear Ridge GC (Belleville)
2008 Michelle Lee (Caledon Woods GC) 5&3 Vivian Tsui (Station Creek GC) OslerBrook G&CC (Collingwood)
2009 Elizabeth Tong (Ladies GC of Toronto) 3&1 Vivian Tsui (Station Creek GC) Sunningdale G&CC (London)
2010 Laura Moutrey (Mad River GC) 1up Maya Parsons (Cherry Downs G&CC) Barcovan GC (Carrying Place)
2011 Olivia Richards (Norfolk G&CC) 1up Stephanie Tucker (Brampton GC) Barcovan GC (Carrying Place)
2012 Meghan Bennett (Cedar Brae G&CC) 3&2 Annika Haynes (Credit Valley G&CC) Barcovan GC (Carrying Place)
2013 Grace St-Germain (Hylands GC) 2up Kennedy Bodfield (Rockway Vineyards) Barcovan GC (Carrying Place)
2014 Grace St-Germain (Hylands GC) 1up Madison Easterbrook (Whistle Bear GC) Galt CC (Cambridge)
2015 Monet Chun (Summit G&CC) 5&4 Alyssa Getty (Kingsville G&CC) Woodington Lake GC
2016 Hailey McLaughlin (Cedar Brae G&CC) 3&2 Victoria Zheng (Station Creek GC) DiamondBack GC (Richmond Hill)
2017 Vanessa Chychrun (Beacon Hall GC) 4&3 Hailey McLaughlin (Cedar Brae G&CC) DiamondBack GC (Richmond Hill)
2018 Hailey McLaughlin (Granite GC) 2&1 Maunela Rincon Torres (Galt Country Club) Midland Golf & Country Club
2019  Ella Weber (Rattlesnake Point GC) 2&1 Sarah Gallagher (Blue Springs GC) Listowel GC

Return to past results