Ontario Men’s Champion of Champions

Return to past results

Year Champion Score Host Site
1946 Jim Twiss (Mississaugua G&CC) 78-79-157 Lakeview GC (Mississauga)
1947 Ernie Bentley (Weston G&CC) 76-77-153 Lakeview GC (Mississauga)
1948 Pat Doyle (Ava G&CC) 74-74-148 Lakeview GC (Mississauga)
1949 Bruce Castator Lakeview GC (Mississauga)
1950 Lakeview GC (Mississauga)
1951 Ernie Bentley (Weston G&CC) Lakeview GC (Mississauga)
1952 Bill Edmonds (Lakeview GC) 76 Lakeview GC (Mississauga)
1953 Bill Edmonds (Aurora Highlands GC) Lakeview GC (Mississauga)
1954 Lakeview GC (Mississauga)
Event Suspended between 1955 and 1962
1963 Eric Hanson (Markland Wood CC) 70 Mississaugua G&CC (Mississauga)
1964 Dave Cooper (Mississaugua G&CC) 72 Islington GC (Islington)
1965 Bill Morland (North Bay G&CC) 67 Highland CC (London)
1966 Russ Hunter (Maple City CC) 73 Weston G&CC (Weston)
1967 Bob Jarvis (Lookout Point CC) 71 London Hunt (London)
1968 Gus Blair (Bayview CC) 69 Rosedale GC (Toronto)
1969 Tim McCutcheon (Peterborough G&CC) 71 Northwood CC (Downsview)
1970 Gerry Kesselring (Rockway GC) 72 St. George's G&CC (Islington)
1971 Greg Patterson (Brantford G&CC) 71 Cedar Brae G&CC (Scarborough)
1972 Tom Woodall (Malton GC) 72 Brantford G&CC (Brantford)
1973 Stew Reeson (Thunderbird GC) 74 St. Thomas G&CC (St. Thomas)
1974 Bob Street (Glen Eagle GC) 70 Scarboro G&CC (Scarborough)
1975 John Ervasti (London Hunt) 74 Northwood CC (Downsview)
1976 Ken Doig (Seaforth G&CC) 70 Weston G&CC (Weston)
1977 Ian Thomas (London Hunt) 69 Rosedale GC (Toronto)
1978 Les Westlake (Whirlpool GC) 72 Lambton G&CC (Lambton)
1979 Curtis Worden (York Downs G&CC) 73 Islington GC (Islington)
1980 Warren Rehkopf (Galt CC) 71 Brampton GC (Brampton)
1981 Steve Hayles (St. George's G&CC) 69 Burlington G&CC (Burlington)
1982 Mike McBride (Markland Wood CC) 72 Brantford G&CC (Brantford)
1983 Bruce Berdock (Board of Trade G&CC) 70 Weston G&CC (Weston)
1984 Warren Sye (Weston G&CC) 71 St. Thomas G&CC (St. Thomas)
1985 Steve Hayles (St. George's G&CC) 73 Westmount G&CC (Kitchener)
1986 Steve Hayles (St. George's G&CC) 71 Barrie CC (Barrie)
1987 Robert Bradley (Oshawa GC) 70 Brantford G&CC (Brantford)
1988 Mark O'Reilly (Greenhills CC) 72 Oshawa GC (Oshawa)
1989 Mike O'Connor (London Hunt) 69 Aurora Highlands GC (Aurora)
1990 William Hardwich (Summit G&CC) 66 York Downs G&CC (Unionville)
1991 Warren Sye (Weston G&CC) 72 York Downs G&CC (Unionville)
1992 Stu Hamilton (Brampton GC) 72 York Downs G&CC (Unionville)
1993 Robert Killeen (Highland CC) 72 York Downs G&CC (Unionville)
1994 Bill Hutcheson (West Haven G&CC) 68 York Downs G&CC (Unionville)
1995 Bill Hutcheson (West Haven G&CC) 70 Cherry Downs GC (Pickering)
1996 Brian McCann (Hidden Lake G&CC) 71 Silver Lakes G&CC (Holland Landing)
1997 David Hemstad (Summit G&CC) 67 Board of Trade G&CC (Woodbridge)
1998 Steve Brodie (St.Thomas G&CC) 70 Westmount G&CC (Kitchener)
1999 Drew Symons (Oxford G&CC) 68 The Oaks G&CC (Lambeth)
2000 Matthew Ion Young (Hamilton G&CC) 70 Board of Trade G&CC (Woodbridge)
2001 David Lea (Westmount G&CC) 69 Donalda Club (Toronto)
2002 Brad Pemberton (Dalewood G&CC) 71 The Oaks G&CC (Lambeth)
2003 Mark Brewer (Whitevale GC) 70 Whitevale GC (Whitevale)
2004 Colin Grieve (Glendale G&CC) 68 Toronto Board of Trade(Woodbridge)
2005 Ryan Delisle (King Forest GC) 69 Hunters  Point GC ( Welland)
2006 David Markle (Shelburne G&CC) 71 Wildfire Golf Club (Lakefield)
2007 Graham Hill (Sarnia G&CC) 66 West Haven G& CC (London)
2008 Britt Pronk (Sunningdale G&CC) 68 Weston G&CC (Toronto)
2009 David Byrne (Sutton Creek G&CC) 70 Donalda Club (Toronto)
2010 Rob Cowan (Westmount G&CC) 66 Loyalist CC (Bath)
2011 Binupa Wijesinghe (Brampton GC) 70 Deerhurst Highlands (Huntsville)
2012 Drew Symons (Craigowan G&CC) 66 Beach Grove G&CC (Windsor)
2013 Daley Byles (Barrie CC) 69 Wildfire GC (Lakefield)
2014 Rob Cowan* (Westmount G&CC) 71 Peterborough G&CC (Peterborough)
2015 Josiah Dixon* (Legacy Ridge Golf Club) 70 Horseshoe Resort - Highlands Course
2016 Russell Bowie (Brampton GC) 69 Meadowbrook G&CC (Gormley)
2017 Ashley Chinner* (Coppinwood) 69 Heron Point Golf Links (Alberton)
2018 David Lang (Donalda Club) 68 Spring Lakes Golf Club
2019 Chris Feenstra*  (Sunningdale GC) 71 Spring Lakes Golf Club

* Denotes playoff win.

Return to past results