Ontario Men’s Match Play

Return to past results

Year Champion (Home Club) Score Runner Up Host Site
1986
Dave Wetlauffer (Rockway GC)
3&2
Sandy Billyard (Peninsula Lakes GC)
Spring Lakes GC
1987
Dave Wetlauffer (Rockway GC)
3&2
Steve Douse (Rockway GC)
Oxford G&CC
1988
Eion Leggatt (Galt CC)
5&4
Paul DeCorso (Victoria Park E. GC)
Beverly G&CC
1989
Dave Pashko (Meadowbrook G&CC)
1up
Rick Sovereign (Brantford G&CC)
Oshawa GC
1990
Brian Tisdelle (Sunningdale G&CC)
2&1
Martin Chuck (The National GC)
Oshawa GC
1991
David Foster (Carrying Place G&CC)
5&4
Jim Morton (Sunningdale G&CC)
Oshawa GC
1992
Daniel Keough (The National GC)
2&1
Robin Hutcheson (Bay of Quinte CC)
Oshawa GC
1993
Greg Hardwick (Summit G&CC)
5&4
Jamie Drysdale (Pointe West G&CC)
Oshawa GC
1994
Billy Walsh (Thornhill CC)
7&6
Paul Nielsen (Summit G&CC)
Summit G&CC
1995
Brian McCann (Hidden Lake G&CC)
1up
Billy Walsh (York Downs G&CC)
Devil's Pulpit GA
1996
Ed Maunder (Cherry Downs GC)
3&2
Tim VanDolder (Owen Sound G&CC)
Devil's Paintbrush GC
1997
Brian McCann (Hidden Lake G&CC)
5&4
Rob Cowan (Westmount G&CC)
Devil's Paintbrush GC
1998
David Hearn (Brantford G&CC)
4&2
Richard deRond (The Oaks G&CC)
Devil's Paintbrush GC
1999
Jon Drewery (Puslinch Lake GC)
2&1
Reg Millage (Peterborough G&CC)
Mad River GC
2000
Michael Hospodar (Brantford G&CC)
2up
David Hearn (Brantford G&CC)
Rattlesnake Point GC
2001
Brad Pemberton (Dalewood G&CC)
3&2
Terry O'Brien (National Pines G&CC)
Rocky Crest Resort
2002
Robert Cowan (Westmount G&CC)
3&1
Brad Pemberton (Dalewood G&CC)
Rocky Crest Resort
2003
Dave Bunker (Public Player)
1up
Kevin Bryce (Lake Joseph GC)
Lake Joseph GC
2004
Christopher Ross (Hamilton G&CC)
4&3
David Arnold (Oshawa G&CC)
Lake Joseph GC
2005
Tyler Mcdannold
7&6
Kevin Bryce (Credit Valley GC)
Delta Grandview Resort
2006 Jimmy Latta (Whistle Bear GC) 1up Cam Burke (Oshawa GC) Rocky Crest
2007 David Bryne (Sutton Creek G&CC) 4&3 Christopher Ross (Hamilton G&CC) The Lake Joseph Club
2008 David Byrne (Sutton Creek G&CC) 3&2 Brad Larente (Whistle Bear GC) The Lake Joseph Club
2009 David Byrne (Sutton Creek G&CC) 3&1 Garrett Rank (Whistle Bear GC) The Lake Joseph Club
2010 Dave Bunker (Brampton GC) 20 Holes Albin Choi (Beacon Hall GC) The Lake Joseph Club
2011 Zack Kempa (Brantford G&CC) 1up Quinn Vilneff (Essex G&CC) The Lake Joseph Club
2012 Michael Lancaster (Hamilton G&CC) 1up Chris Hemmerich (Westmount G&CC) The Lake Joseph Club
2013 Zack Kempa (Brantford G&CC) 4&2 Lucas Kim (GAO Public Player) The Lake Joseph Club
2014 Dave Bunker (Brampton GC) 4&3 Nicholas Ross (Hamilton G&CC) The Lake Joseph Club
2015 Dave Bunker (Brampton GC) 1up Quinn Vilneff (Essex G&CC) The Lake Joseph Club
2016 Jake McNulty (Public Player) 3&2 Phil Arci (Caledon Woods Golf Club) Grandview GC
2017 Chase Komaromi (The Oaks G&CC) 3&2 Matt LeMay (Public Player) The Lake Joseph Club
2018 Cameron Kellett (St. Thomas G&CC) 5&4 Eric Shea (Brantford G&CC) The Lake Joseph Club
2019  Peyton Callens (Otter Creek GC) 19 holes Aidan Gavey (Beverly G&CC) The Lake Joseph Club

Return to past results