Ontario Senior Men’s Champion of Champions

Return to past results

Year Champion Score Host Site
1970 Hank Galloway (Sarnia G&CC) 77 St. George's G&CC (Islington)
1971 Ed Ervasti (London Hunt) 74 Cedar Brae G&CC (Scarborough)
1972 Jack Littler (Mississaugua G&CC) 78 Brantford G&CC (Brantford)
1973 Tom Woodall (Malton GC) 80 St. Thomas G&CC (St. Thomas)
1974 Ross Beveridge (Scarboro G&CC) 71 Scarboro G&CC (Scarborough)
1975 Herb Carnegie (Summit G&CC) 78 Northwood CC (Downsview)
1976 Herb Carnegie (Summit G&CC) 72 Weston G&CC (Weston)
1977 Carrol Chapman (Thornhill CC) 71 Rosedale GC (Toronto)
1978 Lou Molner (The National GC) 74 Lambton G&CC (Lambton)
1979 Nick Weslock (Glen Abbey GC) 70 Islington GC (Islington)
1980 Herb Epstein (Oakdale G&CC) 72 Brampton GC (Brampton)
1981 Herb Epstein (Oakdale G&CC) 67 Burlington G&CC (Burlington)
1982 Bob Harvey (Weston G&CC) 74 Brantford G&CC (Brantford)
1983 William Hall (Highland CC) 72 Weston G&CC (Weston)
1984 Ken Doig (Seaforth G&CC) 76 St. Thomas G&CC (St. Thomas)
1985 William Maize (The Toronto GC) 76 Westmount G&CC (Kitchener)
1986 Tony Matlock (Merry Hill GC) 72 Barrie CC (Barrie)
1987 Sam Sauve (IBM CC) 73 Brantford G&CC (Brantford)
1988 William Maize (The Toronto GC) 75 Oshawa GC (Oshawa)
1989 Bev Hale (Highland CC) 67 Aurora Highlands GC (Aurora)
1990 Mike Harrington (Meadowbrook G&CC) 74 York Downs G&CC (Unionville)
1991 John Blenko (Welland G&CC) 75 York Downs G&CC (Unionville)
1992 James Lapointe (Cedar Brae G&CC) 72 York Downs G&CC (Unionville)
1993 Don Hewson (York Downs G&CC) 72 York Downs G&CC (Unionville)
1994 Patrick Suraj (Woodlands G&CC) 75 York Downs G&CC (Unionville)
1995 Peter Hutchison (Huron Oaks G&CC) 72 Cherry Downs GC (Pickering)
1996 John Byerley (Westmount G&CC) 76 Silver Lakes G&CC (Holland Landing)
1997 Bill Howie (Cedar Brae G&CC) 73 Circled Pine GC (Angus)
1998 Patrick Suraj (Woodlands G&CC) 73 Thornhill CC (Thornhill)
1999 Patrick Suraj (Woodlands G&CC) 68 Thornhill CC (Thornhill)
2000 Patrick Suraj (Woodlands G&CC) 73 Lookout Point CC (Fonthill)
2001 Patrick Suraj (Woodlands G&CC) 74 Barrie CC (Barrie)
2002 Patrick Suraj (Woodlands G&CC) 73 Peterborough G&CC (Peterborough)
2003 Chester Graham (Midland G&CC)* 71 Whitevale GC (Whitevale)
2004 Robert Bradley (Oshawa G&CC) 73 The Rock GC (Minett)
2005 John Thrasher (Sarnia G&CC) 72 Peninsula Lakes GC (Fenwick)
2006 Bill Ruiter (Erie Shores G&CC) 72 Riverbend Golf Community (London)
2007 Brian Jeffery (Blue Mountain G&CC) 70 Wildfire GC (Lakefield)
2008 George Stokes (Deer Ridge GC) 69 Loyalist CC (Bath)
2009 Ian Montgomery (Weston G&CC) 70 Carrying Place G&CC (Kettleby)
2010 Bob Turcotte* (Royal Ashburn Golf Club) 72 Mad River GC (Creemore)
2011 N/A
2012 Michael Jackson (Georgian Bay Club) 71 Peterborough G&CC (Peterborough)
2013 Rich Parsons (St. Mary's G&CC) 71 Black Bear Ridge Golf Club (Belleville)
2014 Dan Partland (The National Golf Club of Canada) 66 Riverbend Golf Community (London)
2015 Barry Fairhurst (Whitevale Golf Club) 71 Beverley Golf & Country Club (Hamilton)
2016 Christopher Kertsos (York Downs G&CC) 72 West Haven G&CC (London)
2017 Mike Fernie (Burlington G&CC) 71 Heron Point Golf Links (Alberton)
2018 Christopher Kertsos (York Downs G & CC) 68 Spring Lakes Golf Club
2019 Lars Melander*  (Oakville Golf Club) 73 Spring Lakes Golf Club

* Winner in a playoff

Return to past results